Program magistarskog studija Komparativno privatno pravo

Struktura drugog ciklusa studija

Studijski program Komparativno privatno pravo traje dva semestra, odnosno jednu akademsku godinu. Sadži se od predmeta i završnog rada koji ukupno čine 60 ECTS kredita.

U prvom semestru, student su u obavezi da registruju pet (5) predmeta, od kojih su tri obavezne, dok su dva izborne prirode.

U drugom semestru, student su u obavezi da ragistruju tri (3) predmeta, od kojih su dva obavezna, dok je treći predmet izborni. Pored pomenutih predmeta, studenti su u obavezi da registruju završni rad u drugom semestru.

Studijski program: Komparativno privatno pravo

I GODINA – I semestarSATI

Predmeti – Obavezni/Izborni

1. Međunarodno privatno pravo

2. Evropsko privatno pravo

3. Metodologija istraživanja u pravnim naukama

4.  Izborni predmet

5. Izborni predmet

3P + 0V

UKUPNO: 5 predmeta (3O + 2I)

I GODINA – II semestar

Predmeti – Obavezni/Izborni

1. Međunarodno poslovno pravo

2. Evropsko pravo privrednih društava

3. Izborni predmet

4. Završni rad

9P + 0V

UKUPNO: 4 predmeta (2O +1I+ Završni rad)

Predmeti – Izborni

1. 1.    Međunarodno arbitražno pravo

1. 2.    Međunarodno pravo intelektualnog vlasništva

1. 3.    Pravo stranih investicija

1. 4.    Evropsko radno i socijalno pravo

1. 5.    Uporedno građansko procesno pravo

1. 6.    Pravo konkurencije i zaštite potrošača u Evropskoj uniji

3P + 0V

Uslovi za upis na drugi ciklus studija na Pravnom fakultetu

Na konkurs za upis u drugi ciklus studija mogu se prijaviti kandidati koji su stekli diplomu prvog ciklusa studija, sa ostvarenih 240 ECTS studijskih bodova iz oblasti prava ili srodnih društvenih nauka npr. političke nauke, ekonomske nauke, kriminalističke nauke i kriminologija ili druge srodne društvene i humanističke nauke. Konkurs za upis na studijske programe raspisuje se u skladu sa Zakonom, Statutom i Pravilima studiranja na IUS-u. Prilikom prijave na konkurs kandidat predaje dokumente u skladu sa uslovima iz konkursa.

S ciljem ispunjenja uslova za upis, studenti moraju dokazati i napredno poznavanje engleskog jezika nekim od međunarodno priznatih certifikata, odnosno uspješno položiti test osposobljenosti engleskim jezikom (Proficiency Exam), u skladu sa općim aktima Univerziteta. Osim toga, za dokazivanje naučne sposobnosti za nastavak drugog ciklusa studija može se zahtijevati i polaganje posebnog testa ili intervjua.