Program magistarskog studija Komparativno javno pravo

Ovaj program je valoriziran sa 60 ETCS, od čega se 24 ECTS odnose na završni rad. Iako praktično zavisi od dužine pisanja završnog rada, predviđeno je da ovaj program traje dva semestra (jednu akademsku godinu). U prvom semestru studenti polažu pet predmeta, od kojih su tri obavezna i dva izborna. U drugom semestru studenti polažu jedan obavezni predmet i rade na završnom radu.

Studijski program: Komparativno javno pravo

Predmeti: Prvi semestar

Predmeti – Obavezni/Izborni

Predavanja i vježbe

1. Javno međunarodno pravo

1. Pravo EU

2. Metode istraživanja za pravne nauke

3. Izborni predmet

4. Izborni predmet

3P + 0V

UKUPNO: 5 predmeta (3O + 2I)

Predmeti: Drugi semestar

Predmeti – Obavezni/Izborni

Predavanja i vježbe

1. Uporedno ustavno pravo

2. Završni rad

Ukupno: 2 predmeta (1O+završni rad)

Izborni predmeti za magistarski program Uporedno javno pravo

Predmeti

Opterećenje (predavanja + vježbe)

1.  Međunarodna ljudska prava i humanitarno pravo

2. Diplomatsko i konzularno pravo

3. Tranzicijska pravda

4. Pravo direktnih stranih investicija

5. Uporedno upravno pravo

7. Teorije međunarodnih odnosa

8.Globalna politička ekonomija

9. Balkan u svjetskoj kulturi

3P + 0V

Uslovi za upis na drugi ciklus studija na Pravnom fakultetu

Na konkurs za upis u drugi ciklus studija mogu se prijaviti kandidati koji su stekli diplomu prvog ciklusa studija, sa ostvarenih 240 ECTS studijskih bodova iz oblasti prava ili srodnih društvenih nauka npr. političke nauke, ekonomske nauke, kriminalističke nauke i kriminologija ili druge srodne društvene i humanističke nauke. Konkurs za upis na studijske programe raspisuje se u skladu sa Zakonom, Statutom i Pravilima studiranja na IUS-u. Prilikom prijave na konkurs kandidat predaje dokumente u skladu sa uslovima iz konkursa.

S ciljem ispunjenja uslova za upis, studenti moraju dokazati i napredno poznavanje engleskog jezika nekim od međunarodno priznatih certifikata, odnosno uspješno položiti test osposobljenosti engleskim jezikom (Proficiency Exam), u skladu sa općim aktima Univerziteta. Osim toga, za dokazivanje naučne sposobnosti za nastavak drugog ciklusa studija može se zahtijevati i polaganje posebnog testa ili intervjua